27 Ağustos 2014

Füzyon Müziğe Devam: Souad Massi – Ghir Enta

Füzyon Müziğe Devam: Souad Massi - Ghir Enta

Souad Massi 1972 doğumlu Cezayirli şarkıcı, söz yazarı ve gitarist. Ghir Enta adlı parçası doğu ezgileriyle bezenmiş ve oryantal nağmelerle yorumlanmış en güzel şarkılarından biri…

Politik rock grubu “Atakor” ile müzik hayatına adım atan Souad Massi, aldığı sayısız ölüm tehdidinden sonra Fransa’ya kaçmak zorunda kalmış.

Şarkılarında çoğunlukla akustik gitar kullanmayı tercih eden sanatçı, batı müziği, fado ve country müzik tarzlarının yanında ud gibi oryantal doğu enstrümanlarını da dahil ettiği doğu ezgilerine de yer vermekte. Arapça, Fransızca, İngilizce ve Berberice şarkı söyleyebilen sanatçı, bir çok şarkısında birden fazla dil kullanarak sözlere hayat veriyor.

90’lı yıllarda Led Zeppelin ve U2 gibi gruplardan esinlenerek kurulan Atakor grubunda politik sözler içeren şarkılarla büyük başarılar elde etmiş ancak sonrasında yine politik nedenlerden ötürü ölüm tehditleri almaya başlamış. O dönemlerde kendini gizlemek için saçlarını kestirip erkek kıyafetleri giyen Souad Massi yine de tehditlerin önünü kesememiş ve 1999 yılında Fransa’ya kaçmış.

Füzyon Müziğe Devam: Souad Massi - Ghir Enta

Fransa’da başarılı albümler yapan ve bu albümlerle birçok ödülün de sahibi olan Souad Massi’nin, 2003 yılında politik olmaktan uzak, daha çok kişisel sözlerle yazdığı şarkılarından oluşan ve Kırık Kalp anlamına gelen albümü “Deb” albümü, dünya çapında en fazla başarı gösteren Kuzey Afrika albümü olma başarısını göstermiş.

Ghir Enta şarkısı da bu albümde bulunuyor. Ud ve kemanın birbirine uyum sağladığı, arap ezgileriyle bezenmiş çok güzel bir aşk şarkısı. Ghir Enta “senden başka hiçkimse” ya da ingilizce çevirisiyle “no one but you” anlamına geliyor. Bizde de Demet Sağıroğlu tarafından “Korkum Yok” adıyla yıllar önce cover’ı yapılmıştı.

Solo Albümleri

2001: Raoui
2003: Deb[8]
2005: Mesk Elil
2007: Live acoustique
2010: Ô Houria

Ghir Enta şarkısının ingilizce çevirisini ve Souad Massi’ye ait bonus olarak sunduğumuz diğer bir şarkısını videonun hemen altında bulabilirsiniz.

İyi dinlemeler;

 

 

Ghir Enta Şarkı Sözleri (ingilizce) – Souad Massi

think of me (dir-ni fi bal-ek = have me in your mind = think of me)
oh you who i love
my heart chose you
and i don’t know what to do (ma sebt edwah= i didn’t find a cure for it)
today you’re by my side
but tomorrow, who knows?
that’s how the world is
sweet and bitter

no one but you (ghir enta)
no one but you
no one but you has entered my heart
no one but you
no one but you
only you live in my heart

my situation puzzles me (hali m’heyarni)
at night i can’t sleep
why, my life? (*my life* is a kind of love interjection, like turkish “hayatım”)
that’s a sin my life
that you make me suffer so much!
spring does not last forever
and roses wilt (in the end)
i’m in chaos, i’m in chaos (hali maadoum= my “life” is devastated)
think of me

no one but you (ghir enta)
no one but you
no one but you has entered my heart
no one but you
no one but you
only you live in my heart

Content Protection by DMCA.com
by

Yorum ekle

*

CLOSE
CLOSE
El, Ayak ve Ağız Hastalığı

Zamane Çocuk Hastalıkları - El, Ayak, Ağız Hastalığı veya Sendromu Annelik demek her gün yeni bir şeyler öğrenmekmiş. Ben de...

Kapat